راهنما جامع استفاده از پاوربانک | 11سوال تخصصی که باید بدانی

استفاده پاوربانک

با گسترش تکنولوژی و حضور آن در زندگی روزمره، استفاده ما از دستگاه‌های الکترونیکی به شدت افزایش یافته است. در این میان چیزی که اهمت ویژه‌ای دارد خالی شدن و شارژ مجدد باتری این دستگاه‌ها در طول روز است. به خصوص زمانی که در سفر هستیم یا خارج از منزل و محل کارمان مشغول انجام فعالیت‌های روزانه‌مان هستیم. در اینجا پاوربانک‌ها با حضورشان به چالش روزانه ما پایان می‌دهند. شارژهای قابل حمل و راحتی که می‌توانند در هر جایی که هستید، شارژ مورد نیازتان را تامین کنند. اما بعد از خرید پاوربانک و یا حتی در هنگام استفاده از آن لازم است نکات طلایی استفاده از آن‌ها را بدانید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده کنید. بریم که به سئوالات متداول شما درباره پاوربانک جواب بدیم.

آیا شارژ اولیه پاور بانک لازم است؟

درست مانند هر دستگاه دیگری که باتری قابل شارژ دارد، توصیه می‌کنیم قبل از استفاده، شارژ اولیه آن‌را انجام دهید. یعنی اگر پاوربانک‌تان را تازه خریدید و از جعبه درآورده‌اید حتما قبل از استفاده آن‌را شارژ کنید. مدت زمان شارژ اولیه بستگی به ظرفیت پاوربانک و مشخصات خروجی شارژر و کیفیت کابل شما دارد البته همه این عوامل به شرطی تاثیرگذاری بیشتری دارند که شما در خرید پاوربانک و انتخاب برند مناسب و معتبر دقت کرده باشید. علت شارژ اولیه این است که این کار باتری را آماده به کار می‌کند و عملکرد مطلوب آن‌را در همان ابتدای کار تضمین می‌کند.

شارژ اولیه پاوربانک

چگونه پاوربانک را شارژ کنیم؟

شارژ کردن پاوربانک یک فرآیند بسیار ساده است. پاوربانک را با استفاده از کابل همراه آن(کابلی که در جعبه پاوربانک قرار دارد) و یک شارژر دیواری مناسب شارژ کنید. در انتخاب شارژر دیواری مناسب نیز خیلی دقت کنید. اگر خروجی شارژر دیواری شما متناسب با پاوربانک شما نباشد می‌تواند منجر به افزایش زمان شارژ کامل آن شود و یا شارژ بی‌کیفیت تحویلتان دهد و یا حتی ممکن است باعث خرابی پاوربانک شود. اگر برق ثابت شهری دردسترس نبود، پاوربانک را با پورت USB کامپیوتر شارژ کنید، البته که سرعت آن کمتر از شارژر دیواری می‌باشد.

نحوه شارژ پاوربانک

مدت زمان شارژ پاوربانک چقدر است؟

مدت زمان شارژ پاوربانک به ظرفیت و سرعت شارژر آن بستگی دارد. پاوربانک‌های با ظرفیت کم در مدت زمان کوتاهی شارژ می‌شوند، در حالی که پاوربانک‌های با ظرفیت زیاد، ممکن است چند ساعت طول بکشد تا کامل شارژ شوند. البته این مشکل در پاوربانک‌های جدید تا حدود زیادی رفع شده است، پاوربانک‌های جدید از فناوری شارژ سریع (Qualcomm) پشتیبانی می‌کنند که زمان شارژ را بسیار کم می‌کند. طبیعی است که اگر شارژر دیواری‌تان هم از این فناوری پشتیبانی کند، آن‌را سریع‌تر از قبل شارژ می‌کند.

مدت زمان شارژ پاوربانک

نحوه استفاده صحیح از پاوربانک چگونه است؟

استفاده صحیح از پاوربانک نه تنها طول عمر آن را افزایش می‌دهد بلکه ایمنی دستگاه‌های شارژگیرنده را نیز تضمین می‌کند. منظورمان همان جلوگیری از آسیب دیدن باتری گجت‌های شماست. هنگام شارژ دستگاه‌های خود با پاوربانک، حتما از کابل شارژهای اصلی و باکیفیت استفاده کنید. به کمک این کابل‌ها از شارژ بیش از حد و آسیب احتمالی دستگاه جلوگیری می‌کنید.

چه زمانی بهترین زمان شارژ پاوربانک است؟

برای کسب بهترین طول عمر پاوربانک‌ها، توصیه می‌شود آن‌ها را زمانی شارژ کنید که بین 20 تا 30 درصد شارژ دارند. بنابراین، بهتر است اجازه ندهید که باتری به صورت کامل تخلیه شود و سپس آن‌را شارژ کنید. شارژ منظم وصحیح به طول عمر پاوربانک کمک می‌کند.

بهترین زمان شارژ پاوربانک

چرا برخی از پاوربانک‌ها زمان بیشتری برای شارژ شدن لازم دارند؟

پاوربانک‌هایی که ظرفیت‌های بالایی دارند مانند پاوربانک‌های بیست هزار میلی‌آمپر و بیشتر، به دلیل افزایش ظرفیت باتری آن‌ها، طبیعتاً زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارند. علاوه بر این، برخی از پاوربانک‌ها بسته به تعداد درگاه‌های شارژگیری و فناوری‌های شارژ سریع، سرعت شارژ متفاوتی دارند. اما اگر پاوربانکی با ظرفیت کم دارید و مدت زیادی مانند 10 ساعت طول میکشد که شارژ شود ابتدا شارژر را تست کنید سپس کابل شارژ و در نهایت اجتمال دارد که پاوربانک‌تان مشکل داشته باشد.

آیا می‌توان پاوربانک را قبل از شارژ کامل از شارژر جدا کرد؟

برای خیلی از ما پیش آمده که به دلایل مختلفی فرصت نداریم تا پاوربانک به صورت کامل شارژ شود و مجبوریم آن‌را از شارژر جدا کنیم. باید بگوییم که هیچ اشکالی ندارد! خوشبختانه می‌توانید آن‌را از شارژر جدا کرده و استفاده کنید. پاوربانک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر زمان که به آن نیاز داشتید، آماده به کار باشند. فقط به خاطر داشته باشید که شارژ باقی‌مانده، کمتر از شارژ کامل است و احتمالا تعداد دفعات شارژ محدود خواهد شد.

عمر مفید پاوربانک چقدر است؟

طول عمر پاوربانک به عوامل مختلفی از جمله کیفیت، نحوه استفاده و مراقبت از آن بستگی دارد. به طور کلی، یک پاوربانک که به خوبی نگهداری شده باشد، می‌تواند بین 2 تا 4 سال یا حتی بیشتر دوام بیاورد. از دماهای شدید، آسیب فیزیکی و شارژ بیش از حد برای به حداکثر رساندن طول عمر آن اجتناب کنید. با مراجعه به مقاله باد کردن پاوربانک، می‌توانید اشتباهات رایج در نگهداری از پاوربانک را مطالعه کنید.

عمر مفید پاوربانک

نحوه نگهداری از پاوربانک در صورت عدم استفاده از آن چگونه است؟

اگر به طور مرتب از پاوربانک خود استفاده نمی‌کنید، آن را در جای خشک و خنک و دور از نورمستقیم خورشید نگه‌داری کنید. پاوربانک را تا حدی شارژ نگه دارید مثلا حدود 50 تا 60 درصد، در حالت ایده آل قبل از آن‌که پاوربانک را برای مدت طولانی بلااستفاده نگه‌دارید بهتر است حدود 50 درصد شارژ کنید. این‌کار از وارد شدن باتری به ولتاژهای پایین جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که ولتاژهای پایین می‌توانند منجر به کاهش ظرفیت باتری در نتیجه خرابی پاوربانک شوند.

داغ شدن پاوربانک تا چه حد طبیعی است؟

افزایش جزئی دما در هنگام شارژ و دشارژ برای پاوربانک‌ها کاملا طبیعی است. با این حال، اگر پاوربانک شما بیش از حد داغ می‌شود و یا بوی نامتعارفی منتشر می‌کند، فوراً آن را جدا کرده و اجازه دهید خنک شود. گرمای بیش از حد می‌تواند نشان‌دهنده خرابی یا بی‌کیفیت بودن باتری باشد. البته این داغی تقریبا چیزی در حدود سوختن دست است! البته که کمی اغراق کردیم اما گرمای بیش از حد و غیر معمول آن به نحوی است که به راحتی قابل درک است.

گرمای زیاد پاوربانک

نحوه استفاده از پاوربانک چگونه است؟

استفاده از پاوربانک بسیار ساده است. پاوربانک را به طور کامل شارژ کنید، آن را با استفاده از کابل مناسب به دستگاه خود متصل کنید و در صورت وجود دکمه پاور را فشار دهید.سپس پاوربانک به طور خودکار شروع به شارژ دستگاه شما می‌کند.

نحوه استفاده از پاوربانک

جمع‌بندی:

در پایان، پاوربانک‌ها همراهان ارزشمندی در زندگی فناوری محور ما هستند و به ما کمک می‌کنند تا از دستگاه‌های خود بدون نگرانی از تمام شدن باتری، از گجت‌هایمان استفاده کنیم. با پیروی از این دستورالعمل‌ها و درک تفاوت‌های ظریف استفاده از پاوربانک، می‌توانید تجربه ایمنی در استفاده از پاوربانک داشته باشید. به یاد داشته باشید، اگر از پاوربانک‌تان به خوبی استفاده کنید، می‌تواند یک شریک قابل اعتماد برای شما باشد.

majid
ارسال دیدگاه